Frequently Asked Questions - Ζώνες εκπαιδευτικής προτεραιότητας (ΖΕΠ)

FAQs - Ζώνες εκπαιδευτικής προτεραιότητας (ΖΕΠ)

Σύμφωνα με τη με αριθμ. πρωτ. 131024/Δ1/08-08-2016 Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 2687/2016, τ. Β΄) με θέμα: «Ρυθμίσεις Ζωνών Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας (ΖΕΠ) - Ίδρυση Τάξεων Υποδοχής ΖΕΠ, Ενισχυτικών Φροντιστηριακών Τμημάτων ΖΕΠ και Δομών Υποδοχής για την Εκπαίδευση των Προσφύγων ΖΕΠ (Δ.Y.Ε.Π. ΖΕΠ) σε σχολικές μονάδες Π.Ε.» ορίζονται ως Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας (ΖΕΠ) όλες οι Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στις οποίες εντάσσονται σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, όπου δύνανται να λειτουργήσουν Τάξεις Υποδοχής ΖΕΠ (ΤΥ ΖΕΠ), Ενισχυτικά Φροντιστηριακά Τμήματα Ζ.Ε.Π (Εν. ΦΤ ΖΕΠ) και Δομές Υποδοχής για την Εκπαίδευση των Προσφύγων ΖΕΠ (Δ.Υ.Ε.Π ΖΕΠ) και θεσπίζονται οι διαδικασίες ίδρυσης και λειτουργίας των Δομών Υποδοχής για την Εκπαίδευση των Προσφύγων ΖΕΠ (Δ.Υ.Ε.Π. ΖΕΠ).
Η ίδρυση και λειτουργία των Τάξεων Υποδοχής ΖΕΠ και των Ενισχυτικών Φροντιστηριακών Τμημάτων ΖΕΠ έχει ως στόχο την συμμετοχική – ενεργητική και αποτελεσματική εκπαίδευση των μαθητών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που δεν έχουν την απαιτούμενη γνώση της ελληνικής γλώσσας (Ρομά, Αλλοδαπών, Παλιννοστούντων, Προσφύγων, Ευάλωτων Κοινωνικών Ομάδων κτλ.), ώστε στη συνέχεια αυτοί να ενταχθούν στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Η ίδρυση και λειτουργία των Δομών Υποδοχής για την Εκπαίδευση των Προσφύγων ΖΕΠ (Δ.Υ.Ε.Π ΖΕΠ) στοχεύει στην εκπαιδευτική στήριξη των παιδιών προσφύγων μέσω: της εκμάθησης των ελληνικών ως δεύτερης/ξένης γλώσσας της οργάνωσης προγραμμάτων, εκπαιδευτικών παρεμβάσεων και δραστηριοτήτων
Με βάση την με αριθμ. 43255/Δ2/16.03.2015 εγκύκλιο με θέμα: «Καταγραφή και αντιμετώπιση της μαθητικής διαρροής» οι Διευθυντές/Προϊστάμενοι των δημόσιων σχολείων συμπληρώνουν στο πληροφοριακό σύστημα myschool πεδία που αφορούν σε δημογραφικά στοιχεία (ιθαγένεια) και στοιχεία του οικογενειακού περιβάλλοντος ( επάγγελμα πατέρα ).

Σας ενημερώνουμε ότι στο ΦΕΚ 3236/τ. Β΄/7-8-2018, δημοσιεύθηκαν οι σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας, ανά Περιφερειακή Διεύθυνση, στις οποίες δύνανται να λειτουργήσουν Τάξεις Υποδοχής ΖΕΠ.

Αναλυτική λίστα με τις σχολικές μονάδες

Οι Διευθυντές/-ντριες των σχολικών μονάδων υποβάλουν στους οικείους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου, μέσω της οικείας Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, τις εκθέσεις που αφορούν στη λειτουργία των ΤΥ ΖΕΠ. Οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου, αφού αποδελτιώσουν τις εκθέσεις και κωδικοποιήσουν τις προτάσεις και τα προβλήματα, και υποβάλουν συνοπτική έκθεση λειτουργίας των ΤΥ ΖΕΠ στην Διεύθυνση Σπουδών Π.Ε. του ΥΠΠΕΘ. Διαβάστε σχετικά το έγγραφο με αρ. πρωτ. Φ1/89217/Δ1/4-6-2019 για την τρέχουσα σχολική χρονιά 2019-2020.