Frequently Asked Questions - Ωράριο διδασκαλίας

FAQs - Ωράριο διδασκαλίας

Η διαδικασία συμπλήρωσης ωραρίου των εκπαιδευτικών γίνεται σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 33 του ν. 4386/2016 (ΦΕΚ 83/2016, τ.Α’) με θέμα: «Ρυθμίσεις για την έρευνα και άλλες διατάξεις».

Για τη συμπλήρωση του ωραρίου διδασκαλίας δασκάλων, μπορείτε να αναθέσετε ώρες διδασκαλίας μαθημάτων ειδικότητας. Παραθέτουμε σχετικά το εδάφιο β του ΦΕΚ 1324/Β/11-5-2016/ παράγραφος 6:

«β. Έως ότου τοποθετηθεί στη σχολική μονάδα το σύνολο του εκπαιδευτικού προσωπικού για την πλήρη ανάπτυξη του ΕΩΠΔ, το Εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα Διδασκαλίας αναμορφώνεται προσωρινά ως προς τα διδακτικά αντικείμενα, κατόπιν εισήγησης του/της Διευθυντή/ντριας και απόφασης του Συλλόγου Διδασκόντων σε συνεργασία με τον αρμόδιο Σχολικό Σύμβουλο, αξιοποιώντας το σύνολο των προσφερόμενων διδακτικών ωρών με βάση το υποχρεωτικό διδακτικό ωράριο και τις διδακτικές ώρες των εκπαιδευτικών για τις οποίες έχουν τοποθετηθεί στη σχολική μονάδα.»

Για παράδειγμα, μπορεί να ανατεθούν οι ώρες του τμήματος αγγλικών που λείπουν σε δάσκαλο. Ο δάσκαλος αυτός δεν θα κάνει αγγλικά αλλά κάποιο άλλο διδακτικό αντικείμενο που θα αποφασίσει ο Σύλλογος Διδασκόντων.

Στο Myschool, θα ανατεθούν προσωρινά στο δάσκαλο οι ώρες αγγλικών ως αγγλικά. Στην επιλογή «ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ» -> «Κενά μαθημάτων» του Myschool, τα κενά που θα καταγραφούν θα είναι 0 αλλά στην εκτίμηση κενών από πλευράς σχολικής μονάδας, θα συμπληρωθεί ο αριθμός των ωρών αγγλικών που ανατέθηκαν στο δάσκαλο και θα γραφτεί στις παρατηρήσεις ότι «Εκπαιδευτικός ΠΕ70 καλύπτει τη συγκεκριμένη ώρα με άλλο διδακτικό αντικείμενο λόγω έλλειψης ωρών εκπαιδευτικού Αγγλικής (Πρακτικό ….. Συλλόγου Διδασκόντων)».