Επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού
- Η επικοινωνία με τη Διεύθυνσή μας μπορεί να γίνεται: Τηλεφωνικά (τηλέφωνα της υπηρεσίας) και/ή με e-mail στο mail@dipe.mes.sch.gr.
Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.
- Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
- Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.
Τελική ενημέρωση για επιμόρφωση Β1 επιπέδου ΤΠΕ
Η Σχολική Σύμβουλος, κ. Καράμπελα Μαρία, σας ενημερώνει ότι πρόκειται να λειτουργήσουν στη Μεσσηνία στην πόλη της Καλαμάτας 4 τμήματα για την επιμόρφωση Β1 επιπέδου Δασκάλων και Νηπιαγωγών κοινά, με επιμορφώτρια την ίδια. Αναλυτικότερα:
1ο Τμήμα: κάθε Τρίτη 17.00' - 20.00' στο Κ.Σ.Ε. του ΚΕΚ ΑΛΦΑ: Οδός Ιατροπούλου 4
2ο Τμήμα: κάθε Τετάρτη 15.30' - 18.30' στο Κ.Σ.Ε του 21ου ΔΣ Καλαμάτας
3ο Τμήμα: κάθε Τετάρτη 18.45'- 21.45'' στο Κ.Σ.Ε του 21ου ΔΣ Καλαμάτας
4ο Τμήμα: κάθε Πέμπτη 17.00'- 20.00' στο Κ.Σ.Ε. του ΚΕΚ ΑΛΦΑ: Οδός Ιατροπούλου 4
Τα μαθήματα, τρίωρης διάρκειας, θα πραγματοποιούνται μια φορά την εβδομάδα, από το Δεκέμβριο 2017 έως το Μάρτιο του 2018. Θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση προκειμένου οι ενδιαφερόμενοι να καταθέσουν τις αιτήσεις τους για να ενταχθούν στη διαδικασία κλήρωσης.