Επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού
- Η επικοινωνία με τη Διεύθυνσή μας μπορεί να γίνεται: Τηλεφωνικά (τηλέφωνα της υπηρεσίας) και/ή με e-mail στο mail@dipe.mes.sch.gr.
Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.
- Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
- Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.
Το 1ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών κοντά στο 1ο και το 5ο Νηπιαγωγείο Μάνδρας
Οι εκπαιδευτικοί του 1ου Νηπιαγωγείου Φιλιατρών, κ.κ. Παντελάκη Βιβή και Αγγουροδήμου Σοφία, θέλοντας να βοηθήσουν τους πληγέντες της Μάνδρας πήρν την πρωτοβουλία να έρθουν σε επαφή με τον πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Μάνδρας κ. Παπακωνσταντή Μελέτη, και του ζήτησαν να τους πληροφορήσουν αν νηπιαγωγεία του Δήμου έχουν πληγεί από την πλημμύρα. Ο κ. Παπακωνσταντής τους υπέδειξε το 1ο και το 5ο Νηπιαγωγείο Μάνδρας. Μετά την επικοινωνία με τις νηπιαγωγούς πληροφορήθηκαν ότι το 5ο Νηπιαγωγείο έχει υποστεί ζημιές ενώ το 1ο έχει καταστραφεί εντελώς. Και στα δύο νηπιαγωγεία υπάρχει μεγάλη ανάγκη υλικών.
Απευθύνονται λοιπόν στα σχολεία, στους συναδέλφους, στους γονείς και σε όσους το επιθυμούν προκειμένου να προσφέρουν αν θέλουν κάποια από τα παρακάτω υλικά: Χαρτί Α4, μπλοκ με χαρτί κάνσον, μαρκαδόρους, ξυλομπογιές, κηρομπογιές, ψαλιδάκια, πλαστελίνες, κόλλες, παιδαγωγικό υλικό (παλζ και παιδαγωγικά παιχνίδια), παιδικά βιβλία και παιχνίδια. Το παιδαγωγικό υλικό, τα βιβλία και τα παιχνίδια μπορεί να είναι καινούργια ή να έχουν χρησιμοποιηθεί αλλά να είναι σε καλή κατάσταση.
Το υλικό θα συγκεντρωθεί στο 1ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών από τις 28/11/2017 μέχρι και την Παρασκευή 8/12/2017. Μετά θα αποσταλεί στα δύο Νηπιαγωγεία. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στο 1ο Νηπιαγωγείο Φιλιατρών στα τηλέφωνα 2761062703 ή 6972297936 και 6936528563. Κάθε προσφορά είναι πράξη ανθρωπιάς και είναι πολύτιμη!!!