Επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού
- Η επικοινωνία με τη Διεύθυνσή μας μπορεί να γίνεται: Τηλεφωνικά (τηλέφωνα της υπηρεσίας) και/ή με e-mail στο mail@dipe.mes.sch.gr.
Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.
- Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
- Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.
Επιμορφωτικό σεμινάριο Διευθυντών /ντριών και Προϊσταμένων σχολικών μονάδων Μεσσηνίας
Σας γνωρίζουμε ότι η Δ/νση Π.Ε. Μεσσηνίας θα υλοποιήσει επιμορφωτικό σεμινάριο (έγγραφο υπ' αρ. πρωτ. 220/15-1-2018), για τους Διευθυντές/ντριες – Προϊστάμενες/ους Σχολικών Μονάδων της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας, με αντικείμενο την ορθή συμπλήρωση και αρχειοθέτηση των εγγράφων που αφορούν το ΕΣΠΑ (παρουσιολόγια, αναλήψεις υπηρεσίας, άδειες κ.λπ.), σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:
1) Δευτέρα 22/01/2018, Καλαμάτα, 11:30 – 13:30, 1ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας
2) Τρίτη 23/01/2018, Γαργαλιάνοι, 11:30 – 13:30, 2ο Δημοτικό Σχολείο Γαργαλιάνων
Οι Διευθυντές/ντριες – Προϊστάμενες/οι των Σχολικών Μονάδων μπορούν να επιλέξουν όποια από τις παραπάνω πόλεις επιθυμούν προκειμένου να το παρακολουθήσουν. Η παρουσία όλων κρίνεται ως απαραίτητη προκειμένου να αποφευχθούν μελλοντικά προβλήματα στη συμπλήρωση και αρχειοθέτηση των παραπάνω εγγράφων.