Επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού
- Η επικοινωνία με τη Διεύθυνσή μας μπορεί να γίνεται: Τηλεφωνικά (τηλέφωνα της υπηρεσίας) και/ή με e-mail στο mail@dipe.mes.sch.gr.
Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.
- Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
- Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.
Εκδηλώσεις και εργαστήρια για μαθητές και εκπ/κούς
Ενημερωθείτε για τα προγραμματισμένα βιωματικά εργαστήρια-εκδηλώσεις που θα λάβουν χώρα τις επόμενες ημέρες:
-> Σάββατο 27 Ιανουαρίου 12:00-14:00 στο 10ο Δημοτικό Σχολείο, Βιωματικό Εργαστήριο με τη Λήδα Τσενέ με θέμα: «Στο σχολείο με τα κόμικς!», για εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ελεύθερη προσέλευση.
-> Κυριακή 28 Ιανουαρίου 11:00-14:00 στο 10ο Δημοτικό Σχολείο, Βιωματικό Εργαστήριο με τον Σπύρο Σιάκα με θέμα: «recycleland.gr: το Animation και η Ανακύκλωση συναντιούνται και Εκπαιδεύουν», για εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ελέυθερη προσέλευση.
-> Τετάρτη 31 Ιανουαρίου, 10:00-11:30, Πνευματικό Κέντρο Δ. Καλαμάτας, διαδραστική παράσταση για μαθητές: «Η κιθάρα, η ιστορία της και ο μαγικός κόσμος της μουσικής», για εκπαιδευτική επίσκεψη (μόνο Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση) επικοινωνείτε άμεσα με τις Σχολικές Δραστηριότητες (
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
, 2721361544, 6932153845).
-> Σάββατο 3 Φεβρουαρίου, 11:00-13:00, Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας, διαδραστική παράσταση – εργαστήριο με το Νικόλαο Δημηνάκη: «Beatbox και Αερόφωνα», με ελεύθερη προσέλευση για το κοινό.
Περισσότερες πληροφορίες στο έγγραφο υπ' αρ. πρωτ. 375/22-01-2018 της Δ/νσης ΠΕ Μεσσηνίας.