Επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού
- Η επικοινωνία με τη Διεύθυνσή μας μπορεί να γίνεται: Τηλεφωνικά (τηλέφωνα της υπηρεσίας) και/ή με e-mail στο mail@dipe.mes.sch.gr.
Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.
- Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
- Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.
Δημιουργία Ομάδας Εργασίας και Διοργάνωση Βιωματικών Δραστηριοτήτων για μαθητές
Η Ρητορική στην Εκπαίδευση, ενισχύει πολλαπλά το εκπαιδευτικό έργο και τις μαθητικές δεξιότητες, και εμφανίζεται ως δυνατότητα με πολλούς τρόπους μέσα στο σχολείο. Για την ενίσχυση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας, σε συνέχεια δράσεων και συνεργασιών με το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, το Εργαστήριο Ρητορικής και Δραματικής Τέχνης (Ε.Ρ.Δ.Τ.) και τον Ρητορικό Όμιλο της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών και Πολιτισμικών Σπουδών, προσκαλεί τους εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν σε Ομάδα Εργασίας (Ο.Ε.) του Εργαστηρίου Βιωματικής Εκπαίδευσης (Ε.Β.Ε.) με θέμα «Ρητορική στην Εκπαίδευση» να συμπληρώσουν άμεσα τη σχετική φόρμα στον ιστότοπο φορμών (forms.mysch.gr) ή στις σχολικές δραστηριότητες (activities.mysch.gr). Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο έγγραφο 937/16-02-2018 της Δ/νσης ΠΕ Μεσσηνίας.