Επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού
- Η επικοινωνία με τη Διεύθυνσή μας μπορεί να γίνεται: Τηλεφωνικά (τηλέφωνα της υπηρεσίας) και/ή με e-mail στο mail@dipe.mes.sch.gr.
Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.
- Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
- Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.
Ημερίδα για την «Αντισεισμική Προστασία των Σχολικών Μονάδων»
Την Τρίτη 13 Μαρτίου 2018 από τις 09:15 ως τις 13:00 θα πραγματοποιηθεί στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Καλαμάτας, επιστημονική – επιμορφωτική ημερίδα με θέμα «Αντισεισμική Προστασία των Σχολικών Μονάδων», που απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας.
Λόγω της φύσης της επιμόρφωσης ενθαρρύνονται οι σχολικές μονάδες να εκπροσωπηθούν από ένα τουλάχιστον μέλος του συλλόγου διδασκόντων, που μπορεί να είναι ο/η Διευθυντής/ντρια Προϊστάμενος/η της σχολικής μονάδας ή ο/η υπεύθυνος/η για θέματα αντισεισμικότητας. Θα δοθεί έντυπη βεβαίωση, η οποία θα διανεμηθεί στις σχολικές μονάδες μετά την ημερομηνία της επιμόρφωσης. Περισσότερες πληροφορίες καθώς και το πρόγραμμα της ημερίδας θα βρείτε στο έγγραφο με αρ. πρωτ. 1191/2-3-2018 της Δ/νσης ΠΕ Μεσσηνίας.