Επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού
- Η επικοινωνία με τη Διεύθυνσή μας μπορεί να γίνεται: Τηλεφωνικά (τηλέφωνα της υπηρεσίας) και/ή με e-mail στο mail@dipe.mes.sch.gr.
Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.
- Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
- Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.
Παιδαγωγικό υλικό για την αντισεισμική προστασία σχολικών μονάδων
Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του ΟΑΣΠ, μπορείτε να βρείτε συγκεντρωμένο εκπαιδευτικό υλικό, σε συμπιεσμένο αρχεία «zip», το οποίο, ως αποσυμπιεσμένος φάκελος μπορεί να δημιουργήσει ένα CD για υπολογιστή που «παίζει» αυτόματα. Ακόμα, σε διαδικτυακό χώρο που διαθέτει η Διεύθυνση ΠΕ Μεσσηνίας, διατίθενται πολλές εφαρμογές και υλικό, που λειτουργούν αυτόνομα στον υπολογιστή σας χωρίς απαραίτητα να είστε συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο (αφίσες, ενημερωτικά έντυπα, κλπ).
Σε περίπτωση που επιθυμείτε να παραλάβετε το υλικό σε «φλασάκι» (USB memory stick) ή φορητό σκληρό δίσκο, μπορεί να γίνει κατόπιν συνεννοήσεως.
Ευχαριστούμε τον ΟΑΣΠ, το Δήμο Καλαμάτας και τη Δ.Δ.Ε. Μεσσηνίας για τη συνεργασία σε αυτή τη διοργάνωση, με επίκεντρο την ημερίδα της 13/03/2018, η οποία είχε επιτυχία χάρη στη δική σας παρουσία.