Επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού
- Η επικοινωνία με τη Διεύθυνσή μας μπορεί να γίνεται: Τηλεφωνικά (τηλέφωνα της υπηρεσίας) και/ή με e-mail στο mail@dipe.mes.sch.gr.
Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.
- Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
- Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.
Ολοκλήρωση επιμορφώσεων πρώτων βοηθειών εκπαιδευτικών Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας σχ. έτους 2017-2018
Ολοκληρώθηκε επιτυχώς το πρόγραμμα βιωματικής επιμόρφωσης για τις «Πρώτες Βοήθειες στη σχολική ζωή» κατά το σχολικό έτος 2017-2018 (έγγραφο υπ' αρ. πρωτ. 3745/20-6-2018), που υλοποιήθηκε σε συνεργασία με την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης και την Ένωση Συλλόγων Γονένων και Κηδεμόνων Καλαμάτας. Όπως προκύπτει από τα αρχεία που τηρούνται επιμορφώθηκαν συνολικά:
- διακόσιοι εβδομήντα οκτώ (278) εκπαιδευτικοί και βοηθητικό προσωπικό από
- είκοσι επτά (27) σχολικές μονάδες, νηπιαγωγεία και δημοτικά σχολεία.
Οι επιμορφώσεις πραγματοποιήθηκαν σε μία ή δύο φάσεις ανάλογα με το επίπεδο επιμόρφωσης επρόκειτο να λάβει η κάθε σχολική μονάδα. Συλλογικές βεβαιώσεις επιμόρφωσης θα αναρτηθούν στην εγκύκλιο στο πλαίσιο του τηρουμένου μητρώου επιμορφώσεων και διαπιστεύσεων.
Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας ευχαριστεί τους συνδιοργανωτές φορείς και όσους συνέβαλαν στην διεξαγωγή των επιμορφώσεων και ευελπιστεί στη συνεργασία όλων ώστε την νέα χρονιά να έχουμε ακόμη πιο διευρυμένες θεματικά βιωματικές επιμορφώσεις για τα τόσο σημαντικά ζητήματα πρώτων βοηθειών.