Επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού
- Η επικοινωνία με τη Διεύθυνσή μας μπορεί να γίνεται: Τηλεφωνικά (τηλέφωνα της υπηρεσίας) και/ή με e-mail στο mail@dipe.mes.sch.gr.
Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.
- Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
- Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.
Βιωματική Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
Σας ενημερώνουμε ότι το Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 θα πραγματοποιηθεί Βιωματική Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με θέμα: "ΜΜΕ και Εκπαιδευτικές Πρακτικές: Η έμφυλη οπτική στον Κινηματογράφο".
Η επιμόρφωση θα πραγματοποιηθεί από στέλεχος της Γενικής Γραμματείας Ισότητας Φύλων, στην αίθουσα επιμορφώσεων του 13ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμάτας, 09:00 με 13:00. Οι ενδιαφερόμενοι/ες εκπαιδευτικοί θα πρέπει να κάνουν προεγγραφή στην ιστοσελίδα του Εργαστηρίου Βιωματικής Εκπαίδευσης (στο edulab.sch.gr, επιλέγετε «mylab») ως τις 4/11/2018. Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης στο πλαίσιο του Μητρώου Επιμορφώσεων και Διαπιστεύσεων της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε ΕΔΩ.