Επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού
- Η επικοινωνία με τη Διεύθυνσή μας μπορεί να γίνεται: Τηλεφωνικά (τηλέφωνα της υπηρεσίας) και/ή με e-mail στο mail@dipe.mes.sch.gr.
Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.
- Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
- Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.
Ανάρτηση 11ης εγκυκλίου 2020 - Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας
11η εγκύκλιος 2020 - Διεύθυνση Π.Ε. Μεσσηνίας
1ο Θέμα: |
Διαβίβαση οδηγιών υλοποίησης προγραμμάτων εξ αποστάσεως εκπαίδευσης(20-03-2020) |
2ο Θέμα: |
Διαβίβαση οδηγιών υλοποίησης προγραμμάτων εξ αποστάσεως εκπαίδευσης(16-03-2020) |
3ο Θέμα: |
Εξ αποστάσεως υποστήριξη μαθητών/τριών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες |
4ο Θέμα: |
MySchool - Ενημέρωση του myschool με τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις εκπαιδευτικών |
5ο Θέμα: |
MySchool - Ενημέρωση του myschool με τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις κηδεμόνων |
6ο Θέμα: |
MySchool - Διαθέσιμη η νέα λειτουργικότητα του ορισμού της Ομάδας Υποστήριξης για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση ΦΟΡΕΙΣ -> ο Φορέας μου -> Εξ Αποστάσεως - Καταχωρούνται οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στην Ομάδα Υποστήριξης Η Ομάδα υποστήριξης της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης αποτελείται από το Διευθυντή (ως υπεύθυνο) και από τουλάχιστον έναν εκπαιδευτικό με εξειδικευμένες ψηφιακές δεξιότητες, για να προσφέρει υποστήριξη στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου (πρώτη γραμμή υποστήριξης) ΠΡΟΣΟΧΗ: Η Ομάδα υποστήριξης δεν αναφέρεται στο σύνολο των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση |
7ο Θέμα: |
MySchool - Ενημέρωση πεδίων myschool για μεταφορά μαθητών/τριών από τις Περιφέρειες |
8ο Θέμα: |
Παραιτήσεις εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ημερομηνία έναρξης των αιτήσεων παραίτησης: 1η Απριλίου 2020 ημέρα Τετάρτη - καταληκτική ημερομηνία: 10η Απριλίου 2020 ημέρα Παρασκευή) |
9ο Θέμα: |
Περιορισμένη λειτουργία υπηρεσιών Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων |
10ο Θέμα: |
Εργαστήριο Βιωματικής Εκπαίδευσης Νέα έκδοση της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας με τίτλο Αυτοσχέδια Μουσικά Όργανα: Κατασκευές |
11ο Θέμα: |
Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021 |
12ο Θέμα: | Έκκληση για αίμα (ΕΛΜΕ Αρκαδίας) |