Επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού
- Η επικοινωνία με τη Διεύθυνσή μας μπορεί να γίνεται: Τηλεφωνικά (τηλέφωνα της υπηρεσίας) και/ή με e-mail στο mail@dipe.mes.sch.gr.
Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.
- Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
- Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.
Παράταση προθεσμίας εκτέλεσης δρομολογίων μεταφοράς μαθητών
Σας ενημερώνουμε ότι ψηφίστηκε τροπολογία για την παράταση προθεσμίας εκτέλεσης δρομολογίων μεταφοράς μαθητών:
Στο πρώτο εδάφιο της παρ. 1 του άρθρου 63 του ν. 4415/2016 (Α΄ 159), η φράση «µέχρι 28.2.2018» αντικαθίσταται µε τη φράση «µέχρι 30.6.2018».
Στην παρ. 2 του άρθρου 63 του ν. 4415/2016 η φράση «έως τις 28.2.2018» αντικαθίσταται µε τη φράση «έως τις 30.6.2018».
Οι διατάξεις των προηγούµενων παραγράφων ισχύουν αναδροµικά από 28.2.2018.
Όπως φαίνεται στην ιστοσελίδα της Βουλής των Ελλήνων, το ψηφισθέν στις 07-03-2018 νομοσχέδιο με θέμα "Κύρωση Σύμβασης για τη λειτουργία του Ελληνικού Ινστιτούτου Παστέρ", ψηφίστηκε και η τροπολογία με θέμα "Παράταση προθεσμίας εκτέλεσης δρομολογίων μεταφοράς μαθητών από προσωρινούς μειοδότες". Ψηφίστηκε ο Νόμος 4528 στο ΦΕΚ50/τ.Α΄/16-03-2018.