Επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού
- Η επικοινωνία με τη Διεύθυνσή μας μπορεί να γίνεται: Τηλεφωνικά (τηλέφωνα της υπηρεσίας) και/ή με e-mail στο mail@dipe.mes.sch.gr.
Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.
- Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
- Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.
Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.
Εκπ/κό Τμήμα Πανελληνίου Φεστιβάλ Κουκλοθεάτρου Καλαμάτας στο πλαίσιο του προγράμματος: «Μεταφεστιβάλ Βιωματικής Πολιτισμικής Εκπαίδευσης»
Στο πλαίσιο του 2ου Πανελληνίου Φεστιβάλ Κουκλοθεάτρου Καλαμάτας που θα πραγματοποιηθεί από τις 7 ως τις 13 Μαΐου στην Καλαμάτα, εντάσσεται Εκπαιδευτικό-Επιμορφωτικό Τμήμα, που απευθύνεται σε μαθητές, εκπαιδευτικούς αλλά και γονείς – κηδεμόνες. Επισυνάπτεται πίνακας με το περιεχόμενο του Εκπαιδευτικού-Επιμορφωτικού Τμήματος προκειμένου να ενημερωθούν οι σχολικές μονάδες και να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους ώστε να συμμετέχουν. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να επικοινωνούν εγκαίρως και τηλεφωνικά (2721361544, 6932153845) προκειμένου να ενημερωθούν για τις διαθεσιμότητες και να οριστικοποιήσουν τη συμμετοχή τους, ή για να διοργανωθεί κάποια προγραμματισμένη δραστηριότητα στη σχολική τους μονάδα εφ’ όσον τους ενδιαφέρει.
Το Εκπαιδευτικό-Επιμορφωτικό Τμήμα εντάσσεται στο πρόγραμμα «Μεταφεστιβάλ Βιωματικής Πολιτισμικής Εκπαίδευσης», που συνδιοργανώνουν ο Δήμος Καλαμάτας και η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας (Εργαστήριο Βιωματικής Εκπαίδευσης) σε συνεργασία με πολιτισμικούς θεσμούς και φεστιβάλ της Καλαμάτας. Όλες οι πληροφορίες, καθώς και φωτογραφικό υλικό, όσων περιλαμβάνονται στον επισυναπτόμενο πίνακα, καθώς και όλες οι δράσεις που εντάσσονται στο Μεταφεστιβάλ, όλο το χρόνο, αναρτούνται στον ιστότοπο του Μεταφεστιβάλ metafestival.sch.gr. Ενημερωθείτε λεπτομερώς από το έγγραφο 2287/25-4-2018.